معلومات طبی و صحی

آخرین اخبار و جدیدترین معلومات

عوارض چاقی چیست؟

 

به راستی عوارض چاقی چیست؟ و کاهش وزن با تحمل این همه مرارت و سختی، چه منافعی دارد؟

در قسمت زیر به بعضی از عوارض مهم چاقی اشاره می شود:

 

- پُر فشاری خون

هرچه وزن شما بیشتر شود، بافت چربی شما نیز بیشتر می شود. این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید توسط جریان خون تأمین شود.

هر چه نیاز به اکسیژن و مواد مغذی بیشتر شود، حجم خون و مقدار فشاری که روی سیستم گردش خون وارد می شود، افزایش می یابد و هر چه حرکت خون در سیستم گردش خون بیشتر شود، فشار بیشتری بر دیواره ی سرخرگ های شما وارد می شود.

علاوه بر این، چاقی باعث افزایش سطح هورمون انسولین در خون می گردد که این هورمون علاوه بر کنترل قند خون، باعث نگه داشتن آب و نمک در رگ ها می شود که این خود باعث افزایش حجم خون می گردد.

همچنین چاقی باعث افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش ظرفیت عروق برای جابجایی خون می شود که تمام این عوامل باعث پرفشاری خون می گردد.

 

- دیابت

چاقی عامل اصلی ایجاد دیابت نوع 2 می باشد، زیرا افزایش چربی باعث افزایش مقاومت بدن به اثر هورمون انسولین می شود. لذا این هورمون نمی تواند با مقادیر نرمال قبلی، وظیفه ی خود را که کنترل قند خون است، به درستی انجام دهد و قند خون بالا می رود که خود یکی از عوامل مهم خطر برای سلامتی فرد است.

 

- اختلال در چربی های خون

رژیم های غذایی که دارای مقدار زیادی چربی های اشباع شده مثل گوشت قرمز یا غذاهای سرخ شده هستند، می توانند علاوه بر ایجاد چاقی باعث بالا رفتن کلسترول بد  خون (به نام LDL) شوند. چاقی همچنین باعث پایین آمدن سطح کلسترول خوب  خون (به نام HDL) و بالا رفتن سطح تری گلیسیرید خون می شود.

تری گلیسیریدها بیشترین میزان چربی در غذاهای شما و همچنین بیشترین درصد چربی در بدن شما را شامل می شوند، و در طولانی مدت اختلال در سطح چربی های خون، باعث تصلب شرائین می شود، زیرا چربی های اضافه در جدار رگ ها رسوب می کنند. تصلب شرائین خود باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سکته ی مغزی می شود.

 

- بیماری عروق کرونر

این بیماری یکی از اشکال بیماری های قلبی – عروقی است که از رسوب چربی در جدار سرخرگ های کرونر(سرخرگ هایی که به قلب خون رسانی می کنند) ایجاد می شود. پس از مدتی، رسوب این چربی ها باعث تنگ تر شدن دیواره ی داخلی عروق شده و خون کمتری به بافت قلب می رسد. کاهش خون رسانی به قلب، باعث آنژین صدری (درد قفسه ی سینه) می شود. انسداد کامل عروق قلبی می تواند باعث سکته ی قلبی شود.

 

- سکته ی مغزی

چاقی باعث تصلب شرائین و رسوب چربی در جدار سرخرگ ها می شود که می تواند سرخرگ های مغزی را نیز درگیر کند و باعث تنگ شدن عروق مغزی شود. حالا اگر لخته ی خونی  در این عروق باریک ایجاد شود، می تواند به طور ناگهانی باعث انسداد جریان خون به منطقه ای از مغز شما شده و منجر به سکته ی مغزی  گردد.

 

- سایش مفاصل (استئوآرتریت)

در افراد چاق به علت افزایش فشار وارده بر مفاصل(خصوصاً مفاصل زانو،  ران و مهره های پایین کمری)، غضروف مفصلی تخریب شده و باعث ایجاد درد مفصل  و سفتی آنها می شود.

 

- توقف تنفس در خواب

توقف تنفس در خواب، خصوصاً در افراد چاقی که زیاد  خور خور  می کنند، دیده می شود.

این افراد به هنگام خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می شوند. در نتیجه خواب با کیفیتی در شب ندارند و در طول روز نیز به علت اختلال در خواب شبانه ی خود، دچار گیجی بوده و مرتب چرت می زنند.

تحقیقات نشان داده، بیشتر افرادی که دچار وقفه ی تنفسی در خواب می شوند، دارای اضافه وزن بوده و گردنی بزرگ و راه هوایی باریکی دارند.

 

- سرطان

انواعی از سرطان ها با اضافه وزن همراه هستند که در زنان می توان به سرطان پستان،  سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه ی صفرا اشاره کرد. مردان چاق نیز نسبتاً در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان های کولون، رکتوم و پروستات  هستند.

 

- بیماری کبد چرب

در اثر چاقی، چربی بیشتری در ساختار کبد وارد می شود که این تجمع چربی در کبد، می تواند باعث ایجاد التهاب و حتی تخریب بافت کبد شود و نهایتاً به بیماری نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود، حتی اگر فرد هم زمان از مشروبات الکلی  استفاده نکند( زیرا کبد چرب و سیروز کبدی بیشتر در افرادی که مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند، بروز می کند).

 

- بیماری کیسه ی صفرا

به علت تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق، کلسترول بیشتری نیز در بدن آنها وجود دارد که این کلسترول اضافی می تواند در کیسه ی صفرا رسوب کند و باعث سنگ کیسه ی صفرا  شود.

همچنین کاهش وزن سریع( یعنی بیش از 5/1 کیلو گرم در هفته) نیز باعث ایجاد سنگ کیسه ی صفرا می شود.

 

تاریخ ارسال: 1387/01/17 ساعت 06:25 ب.ظ | نویسنده: احمد نوید | چاپ مطلب
نظرات (3)
1387/01/26 12:30 ب.ظ
فرید ھاشمی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام وطندار عزیز
سعی می کنم
از مطالب وبلاگ تان استفادھ کنم
موفق و سرافراز باشید
1387/03/07 08:27 ب.ظ
امتیاز: 0 0
لینک نظر
داکتر صاحب محترم ! زنده گی هم عجیب می گذرد .بلاگ اقرا را دیدم با عکس از یک نو جوان خوش چهره که از سیمایش نشاط و پاکیزگی می بارید . با یک نظر به صفحه متوجه شدم که برادر را که میبینم جوان هدفمند است که می خواهد روی زمین خدا نظام خدا را برپا نماید. این گمانم سر چشمه از اولین لینک بلاگ می گرفت که نوشته شده بود اخوان المسلمین. و بعدا عنوان را دیدم که : از اوصاف یک مسلمان . وقتی انرا باز کردم در آن ارکان بیعت اخوان را دیدم که امام بنا برای برادران مجاهد خود نوشته بود.
به هر حال سخن را طولانی نمی کنم . خواستم با این متعلم صنف دوازده صحبت داشته باشم که و علاقه داشتم که بحیث یک برادر بزرگ تر با او صحبت کنم اما در همان لحضات چشمم به یک لینک دیگر خورد که با باز کردنش به احمد فرید همدرد به چهره دیگر رو برو شدم . واقعا جا خوردم . درینجا باید سخنم با داکتر صاحب می بود که از من بزرگتر است و به حیث یک برادر کوچک سخنانم را برایش عرض می کردم .
خوب شما هم شاید فکر کنید که این چه کسی است که این قصه دور و دراز را آغاز نموده است . می خواهم اولین تماسم را با شما به همین سخن ختم کنم که بنده برادر دینی شما هدایت الله حمیدی می باشم از ولایت میدان وردک .فعلا محصل صنف چهارم پوهنحی اطفال بوهنتون طبی کابل . از دین برداشت دارم که در بلاگ اقرا با ان رو برو شدم. به امید اینکه این سخنانم به برادر بزرگم برسد و برایم جوابی بدهد.
به امید تماس ها و ارتباطات بیشتر برای تحقق نهمین وصف از اوصاف مسلمان : ( اخوت)
hedayatullah.hamidi@gmail.com
www.isslah.blogspot.com

1387/03/23 08:27 ق.ظ
رجبی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام دوست عزیزم وبلاگ قشنگی دارید موفق باشید بمن هم سربزن ممنون میشم
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد