معلومات طبی و صحی

آخرین اخبار و جدیدترین معلومات

آرام تر بخورید تا چاق نشوید

مدت هاست که دکترهای تغذیه در مورد رابطه مستقیم بین سرعت غذا خوردن و چاق شدن نظرات خود را اعلام کرده اند.

افرادی که آرام تر غذا می‌خورند ، وزن کمتری دارند و این نتیجه تمام آن تحقیقاتی است که در طی سال ها پزشکان انجام داده‌اند. آنها معتقدند هر چه فرد آرام تر غذا بخورد زودتر احساس سیری می‌کند و کتر غذا می خورد.حال بد نیست این موضوع را به صورت علمی دنبال کنیم.

در واقع احساس سیری از معده شما نمی‌آید، بلکه مانند هر احساس دیگری دستوری است که از سوی مغز برای افراد صادر می‌شود، در نتیجه هر چه آرام تر غذا بخورید، روند دستور صادر شده توسط مغز وقت بیشتری دارد و به همین خاطر در حالی که تنها نیمی از غذایتان را خورده‌اید مغز دستور می‌دهد که صبر کنید، خوردن کافیست چون سیر شده‌اید.

با وجود این تحقیقات گسترده، دانشمندان آزمایشات مختلف خود را برای درک صحت این موضوع تا سال گذشته نیز ادامه دادند. آنها هرچه بیشتر آزمایشات خود را گسترده کردند به این نتیجه رسیدند که آرام غذا خوردن به معنی کم خوردن و سیر شدن است و این حقیقتی آشکار است.

در یکی از این تحقیقات مشخص شد که از تعداد 28 فرد مورد آزمایشی که اضافه وزن داشتند و با سرعت های متفاوت غذا می‌خوردند، آنهایی که سرعت غذا خوردنشان بیشتر بود طبعا بیشتر غذا می‌خوردند و احساس سیری بسیار دیرتر به آنها دست می‌داد و در نتیجه هر روز مقدار بیشتر کالری وارد بدن خود کرده و چاق تر می‌شدند.

در حالی که هر چه سرعت خوردن غذا کمتر می‌شد، فرد کمتر وزن اضافه می‌کرد و جالب اینکه تا حتی ساعت ها پس از غذا خوردن احساس سیری در آنان باقی می‌ماند.

آنچه که در نهایت محققان از آن اطمینان یافتند این است که افرادی که سریع تر غذا می‌خورند احساس سیری را در خود به تعویق می‌اندازند و از آنجایی که احساس سیری از شکم نمی آید و توسط مغز صادر می‌شود، این فرمان علی رغم پر بودن معده اعلام نمی‌شود و فرد به خوردن خود ادامه می دهد، زیرا حدود 20 دقیقه زمان می‌برد تا بدن به مغز اعلام کند که سیر شده است. در طول این زمان فردی که با سرعت غذا می خورد همچنان در حال قورت دادن پشت سر هم لقمه های غذاست.

نتایج نشان می دهد هر فردی حداقل باید هر لقمه خود را حدود 20 بار بجود تکیه دارد، زیرا فردی که در هر دقیقه 5 لقمه را در دهان می‌گذارد تا پایان غذا، حدود 100 لقمه غذا بیش از آنچه که بدنش احتیاج دارد به معده‌اش می‌فرستد.

20 دقیقه زمانی که لازم است تا مغز دستور نخوردن غذا را صادر کند، زمان طولانی است، اما محققان دلیل آن را هم زمان بردن برای رسیدن غذا از دهان به معده و سپس روده عنوان کرده اند. این روده است که به مغز می گوید پُر شده است و باید دستور غذا نخوردن صادر شود.

پس اگر به سلامتی و اضافه نشدن وزنتان علاقه مندید آرام تر غذا بخورید. اجازه دهید که مغزتان درست و به موقع فرمان دست کشیدن از غذا را صادر کند، قبل از آنکه شما 100 لقمه اضافه تر خورده باشید.

تاریخ ارسال: 1387/01/13 ساعت 05:44 ب.ظ | نویسنده: احمد نوید | چاپ مطلب
نظرات (4)
1387/01/14 12:03 ق.ظ
م ساغر
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام داکتر صاحب نوید !
من امدم و نظر یات تان را گرتم دلم خوش شد حتی در نبودم از یاد کرده بودید . من واقعا بخاطر تبریکی ندادن در روز های نوروز نزد تمامی دوستان خجالت استم . روز گار چنین خواست اگر نه من نمی خواتسم . به هر حال بهار نو را برایت تبریک میگویم. مطلب ات را خواندم . جالب یود . اما من عادتی بدی که دارم زودی غذایم را میخورم چون تمامی کار هایم را زود زود انجام میدهم زود زود حرف میزنم و به عجله تمامی کار هایم را انجام میدهم اما خوشبختانه تا هنوز زیاد وزن نگزفته ام . مانند تصویر انتخابی شما هههههه
ممنون باز هم سرخواهم زد . من دو باره از پاریس بر گشته ام و بعد از این همیشه مثل سابق جو یای احوال تام دو ستان خواهم بود .
1387/03/07 08:19 ب.ظ
امتیاز: 0 0
لینک نظر
داکتر صاحب محترم ! زنده گی هم عجیب می گذرد .بلاگ اقرا را دیدم با عکس از یک نو جوان خوش چهره که از سیمایش نشاط و پاکیزگی می بارید . با یک نظر به صفحه متوجه شدم که برادر را که میبینم جوان هدفمند است که می خواهد روی زمین خدا نظام خدا را برپا نماید. این گمانم سر چشمه از اولین لینک بلاگ می گرفت که نوشته شده بود اخوان المسلمین. و بعدا عنوان را دیدم که : از اوصاف یک مسلمان . وقتی انرا باز کردم در آن ارکان بیعت اخوان را دیدم که امام بنا برای برادران مجاهد خود نوشته بود.
به هر حال سخن را طولانی نمی کنم . خواستم با این متعلم صنف دوازده صحبت داشته باشم که و علاقه داشتم که بحیث یک برادر بزرگ تر با او صحبت کنم اما در همان لحضات چشمم به یک لینک دیگر خورد که با باز کردنش به احمد فرید همدرد به چهره دیگر رو برو شدم . واقعا جا خوردم . درینجا باید سخنم با داکتر صاحب می بود که از من بزرگتر است و به حیث یک برادر کوچک سخنانم را برایش عرض می کردم .
خوب شما هم شاید فکر کنید که این چه کسی است که این قصه دور و دراز را آغاز نموده است . می خواهم اولین تماسم را با شما به همین سخن ختم کنم که بنده برادر دینی شما هدایت الله حمیدی می باشم از ولایت میدان وردک .فعلا محصل صنف چهارم پوهنحی اطفال بوهنتون طبی کابل . از دین برداشت دارم که در بلاگ اقرا با ان رو برو شدم. به امید اینکه این سخنانم به برادر بزرگم برسد و برایم جوابی بدهد.
به امید تماس ها و ارتباطات بیشتر برای تحقق نهمین وصف از اوصاف مسلمان : ( اخوت)
hedayatullah.hamidi@gmail.com
www.isslah.blogspot.com
1387/03/08 09:29 ق.ظ
هدایت الله حمیدی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
خیلی معذرت می خواهم برادر . فکر کردم که بلاگ اقرا و این بلاگ مربوط یک فرد بوده که بعدا متوجه شدم که آن مربوط برادر بنام احمد فرید و این هم بنام احمد نوید است. نوشته قبلی من بر اساس همین سوی تفاهم نوشته شده بود. و فکر نموده بودم که این همان یک نفر است که قبلا متعلم صنف دوازده لیسه امانی بود و بلاگ اقرا ر ا به پیش می برد و حالا بعد از چندین سال محصل سال پنجم بوهنتون طبی کابل بوده و این بلاگ را به پیش می برد.
خوب خدا کند معذرتم به بپزیدید
حالا باز هم دو حدس دارم که خدا کند اینبار غلط از آب نبرآید.
۱ . اینکه شما و احمد فرید برادران هستید و باید بگویم که خفه هم نشوید اونها نسبت به شما با نشاط تر معلوم می شوند
۲. اینکه شاید من و شما همصنفی باشیم که در صنف چهارم اطفال بوهنتون کابل محصل هستیم چون چهره تان به یک همصنفی من بنام احمد نوید خیلی شباهت دارد
و الله اعلم.
1388/10/30 07:05 ب.ظ
jamshid jodat
امتیاز: 0 0
لینک نظر
مطالب مفیدی بود
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد