X
تبلیغات
زولا

معلومات طبی و صحی

آخرین اخبار و جدیدترین معلومات

نکاتی مهم در مورد کلیه ها

-- خون را تصفیه، برخی از مواد را حفظ و برخی را دفع می کنند.
-- تولید گلبولهای قرمز را تحت نظارت قرار می دهند.
-- ویتامین های موثر در رشد را می سازند.
-- هورمون های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می کنند.
-- در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند کلسیم و پتاسیم کمک می کنند.
+- ((خون)) را تصفیه، برخی از مواد را حفظ و برخی را دفع می کنند.
+- تولید ((گلبولهای قرمز)) را تحت نظارت قرار می دهند.
+- ((ویتامین)) های موثر در رشد را می سازند.
+- ((هورمون)) های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می کنند.
+- در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند ((کلسیم)) و ((پتاسیم)) کمک می کنند.
-1- خون از طریق یک سرخرگ از قلب به کلیه وارد می شود.
+1- خون از طریق یک ((سرخرگ)) از ((قلب)) به کلیه وارد می شود.
-3- مواد دفعی از طریق میزنای ( حالب) عبور کرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می گردد.
-4- خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها به جریان خون بر می گردد.
+3- مواد دفعی از طریق ((میزنای)) ( حالب) عبور کرده و به عنوان ادرار در ((مثانه)) جمع می گردد.
+4- خون تصفیه شده از طریق ((سیاهرگ)) ها به جریان خون بر می گردد.
-اگر چه کلیه ها، عضوهای کوچکی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است. بیماری شدید کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کامل آن شود، که نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای کلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند که بیماریهای کلیه قابل پیشگیری اند.
-
+اگر چه کلیه ها، عضوهای کوچکی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است. بیماری شدید کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کامل آن شود، که نیازمند درمان با ((دیالیز)) یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای کلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند که بیماریهای کلیه قابل پیشگیری اند.
-معمولاً دو علت مهم برای نارسایی کلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری کلیه) دیابت( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و فشار خون بالا وجود دارد. زمانی که این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های کلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان کاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند کم نمودن وزن و ورزش مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر است. نظارت دقیق بر قند خون در بیماران دیابتی از سایر مشکلات مانند بیماری کلیه، بیماری کرونر قلب وسکته پیشگیری می کند. زمانی که بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی که بازدارنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملکرد کلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری کلیه گلومرولونفریت( بیماریی که به واحدهای تصفیه کننده کلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممکن است ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.
+معمولاً دو علت مهم برای نارسایی کلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری کلیه) ((دیابت)) ( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و ((فشار خون)) بالا وجود دارد. زمانی که این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های کلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان کاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند کم نمودن وزن و ((ورزش)) مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر است. نظارت دقیق بر ((قند خون)) در بیماران دیابتی از سایر مشکلات مانند بیماری کلیه، بیماری ((کرونر قلب)) و ((سکته)) پیشگیری می کند. زمانی که بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی که بازدارنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملکرد کلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری کلیه ((گلومرولونفریت))( بیماریی که به واحدهای تصفیه کننده کلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممکن است ارثی باشد یا در اثر ((عفونت)) به وجود آمده باشد.
-برخی از بیماریهای دیگری که ممکن است بر کلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های کلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به کلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش و طول عمر را افزایش دهد.
+برخی از بیماریهای دیگری که ممکن است بر کلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های کلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه ((قرص)) های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به کلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش و طول عمر را افزایش دهد.
-2- پیدایش خون با پروتئین در ادرار.
-3- آزمایش کراتینین خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 میلی گرم در دسی لیتر در مردان(کراتینین ماده دفعی است که توسط کلیه های سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای کلیوی ، سطوح کراتینی در خون ممکن است افزایش یابد.
+2- پیدایش خون با ((پروتئین)) در ادرار.
+3- ((آزمایش کراتینین)) خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 ((میلی گرم)) در دسی لیتر در مردان(کراتینین ماده دفعی است که توسط کلیه های سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای کلیوی ، سطوح کراتینی در خون ممکن است افزایش یابد.
-6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در کودکان
+6- تورم در ((چشم)) ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در کودکان

تاریخ ارسال: 1386/07/03 ساعت 04:51 ب.ظ | نویسنده: احمد نوید | چاپ مطلب
نظرات (1)
1386/07/05 03:22 ب.ظ
جواد
امتیاز: 2 0
لینک نظر
اگه خواستی منو هم تو لیستت بزار بعد به من بگو تا تو رو هم بزارم
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد